SP Londýn: Matej Beňuš skončil v C1 v top 5, kariérne maximum Elišky Mintálovej v K1

Matej Beňuš skončil v rámci Svetového pohára vo vodnom slalom na olympijskej trati v Londýne v top 5, keď obsadil bez dotyku 5. miesto s odstupom 1,69 sekundy.

Strieborný medailista z OH v Riu de Janeiro 2016 najskôr v kvalifikačnom kole vynikajúcou jazdou postúpil do semifinále z 3. priečky. V ňom slovenský reprezentant zaknihoval 10. pozíciu, ktorá mu garantovala postup do finále. Finálové vystúpenie napokon 31-ročnému singlkanoistovi prinieslo konečné 5. miesto.

Preteky ovládol Sider Tasiadis z Nemecka časom 94,63 pred domácou dvojicou Adam Burgess (+0,07) – Ryan Westley (+0,44).

Skúsený Michal Martikán sa umiestnil na 15. priečke, obhajcovi celkového víťazstva Alexandrovi Slafkovskému patrilo 29. miesto.

Eliška Mintálova si pripísala v K1 kariérne maximum, pričom bez chyby preťala cieľ na kvalitnej 6. pozícii s odstupom 8,06 sekúnd.

Juniorská vicemajsterka sveta z Bratislavy 2017 si zaistila semifinálovú miestenku 15. priečkou v kvalifikácii. Následne sa stále ešte len 20-ročná pretekárka kvalifikovala do finálových bojov 7. najrýchlejším časom. Nakoniec si sympatická Slovenka odnáša z divokej vody v Lee Valley 6. miesto.

Z víťazstva sa radovala domáca Mallory Franklinová v čase 99,42 pred Ricardou Funkovou z Nemecka (+2,44) a Jessicou Foxovou z Austrálie (+5,97).

Nestarnúca Elena Kaliská mala na konte 18. pozíciu, Jana Dukátová brala pri návrate do kolotoča SP po materskej dovolenke 27. miesto.

Medzi singlkanoistkami nadviazala na vavrín z kajaku tamojšia obojživelníčka Mallory Franklinová časom 106,82 pred krajankou Kimberley Woodsovou (+0,63) a Austrálčankou Jessicou Foxovou (+6,80).

Monika Škáchová a Soňa Stanovská sa v semifinále zoradili za sebou na 16. resp. 17. priečke. Talentovaná Emanuela Luknárová bola pri svojom debute na pretekoch tohto rangu 30. v poradí.

Joseph Clarke zúročil v kajaku znalosť britskej vody, Brit dopádloval vo víťaznom čase 90,35 do cieľového priestoru pred Jiřím Prskavcom z Česka (+0,86) a Hannesom Aignerom z Nemecka (+1,69).

Andrej Málek sa umiestnil najvyššie z našich na 20. pozícii. Jakuba Grigara a Martina Halčina klasifikovali na 32. resp. 40. mieste.

Autor: Martin Horváth