Tour de France 20. etapa: Posledný deň v horách zvíťazil Tadej Pogačar

Foto: twitter.com/LeTour

Posledný deň v horách zvíťazil Tadej Pogačar v šprinte malej skupiny.

V predposlednej etape preveril zostávajúce sily pretekárov kopcovitý profil. Štartové pole muselo dnes pokoriť celkovo šesť hodnotených stúpaní. Od úvodných kilometrov sa jazdilo aktívne. Viacerí pretekári sa ocitli pred pelotónom. Únik sa tvoril takmer celý deň. V jednom z momentov sa v skupine na čele pretekov ocitol aj žltý muž Jonas Vingegaard.

Väčšinu dňa sa na čele pretekov pohyboval Giulio Ciccone. Talian na tohtoročnej Tour zápolil o bodkovaný dres. Napokon si jazdec tímu Lidl Trek na stúpaní Col de la Schlucht zaistil jeho zisk. Bodkovaný dres si oblečie aj na pódiu v Paríži.

V skupine na čele sa dnes vystriedalo veľa pretekárov, ktorí chceli zápoliť o etapový vavrín. Na predposlednom kopci dňa atakoval domáci Thibaut Pinot. Francúz sa chcel na svojej poslednej Tour de France víťazne zapísať. Pred skupinou prenasledovateľov si vytvoril takmer pól minútový náskok.

Po klesaný to bolo do cieľa ešte 15 kilometrov. Pred osamoteným Thibautom Pinotom stál kopec Col du Platzerwasel. Prenasledovatelia sa však blížili. Skupina favoritov strácala na muža na čele minútu. V tej atakoval 5 kilometrov pred vrcholo Tadej Pogačar. Na jeho útok zaregoval Jonas Vingegaard a dvojica pokračovala spoločne.

K Francúzovi na čele sa dotiahlo duo Waren Barguil a Tom Pidcock a blížila sa aj trojica Tadej Pogačar, Jonas Vingegaard a Felix Gall. Hneď ako sa dostali do čele atakoval Felix Gall. Jeho nástupu sa udržalo duo Vingegaard a Pogačar. Na vrchole stúpania bola táto trojica pohromade.

Päť kilometrov pred páskou sa k triu na čele dotiahli bratia Yatesovci. O etapové víťazstvo si to na poslednom kilometri rozdala pätica pretekárov. Napokon sa špurtovalo. Do špurtu si priniesol po ťažkom dni najviac síl Tadej Pogačar, ktorému pomohol aj tímový kolega Adam Yates. Slovinec sa mohol tešiť z etapového triumfu.

Jediný Slovák v štartovom poli, Peter Sagan preťal cieľ na 104. mieste. Zajtra na pelotón čakala záverečná etapa 110. ročníka Starej dámy v uliciach Champs-Élysées.

Tour de France 20. etapa – Top 20

Autor: Ivana Ďurtová

Google+ Linkedin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com