Tour de France 14 etapa: Po ataku v klesaní triumfoval Carlos Rodriguez

Foto: twitter.com/LeTour

Zo súboja dvoch najväčších favoritov na žltý dres dnes vyťažil Carlos Rodriguez. Španiel sa v klesaní dotiahol na čelo pretekov a zaútočil. Malý náskok udržal až do cieľa.

V náročnej horskej etape sa očakával veľký boj favoritov na celkové poradie. Štart dnešného dňa bol však pomalší a nikto nezápolil o vytvorenie úniku. Etapu poznačil hromadný pád len 10 kilometrov po štarte a preteky sa museli opäť reštartovať.

Prvé pokusy o odpútanie sa prišli až na úvodnom kopci etapy. Skupina na čele sa formovala pomerne dlho. Napokon si malý náskok pred už značne okresaným pelotónom vybudovala dvadsaťčlenná skupina jazdcov. Tím Jumbo Visma zo žltým mužom však kontroloval preteky a unikajúcich cyklistov stále držal na dostrel.

Ťažký profil z výstupmi prvej kategórie nadelil nie len čelnú skupinu ale aj okresanú skupinu favoritov. Neustále sa jazdilo vo veľmi vysokom tempe. Zásluhou tímu Jumbo Visma bol posledný pretekár z celodenného úniku pokorený už 60 kilometrov pred cieľom.

Na predposlednom hodnotenom kopci dňa Col de la Ramaz už preteky viedla skupina hlavných favoritov. Záverečné stúpanie významne preriedilo čelo pretekov. O atak sa pokúsil aj Wout Van Aert. Súperi ho však nikam nepustili. Medzi siedmimi vedúcimi jazdcami nechýbali ani Jonas Vingegaard a Tadej Pogačar. Na vrchol kopca to bolo šesť kilometrov.

Ešte pred vrchol sa na čele vyselektovala trojica Adam Yates, Tadej Pogačar a Jonas Vingegaard. Tím UAE Emirates tak mal prevahu nad žltým mužom. Slovinec zaútočil štyri kilometre pred vrcholom stúpania a dokázal sa odpútať na pár sekúnd od Vingegaarda v žltom. Napokon však dvojica začala klesať do cieľa spoločne.

V zjazde sa k dvojici na čele pripojili Adam Yates a Carlos Rodriguez. Technické klesanie využil Rodriguez, ktorý sa odpútal od súperov. Aj napriek veľkej snahe súperov. Carlos Rodriguez udržal svoj náskok a získal ďalšie etapové víťazstvo pre Ineos Grenadiers. V boji o celkové poradie napokon k veľkým zmenám nedošlo.

Jediný Slovák v štartovom poli, Peter Sagan dnes finišoval na 141. priečke.

Tour de France 14. etapa – Top 10

Autor: Ivana Ďurtová

Google+ Linkedin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com