Skvelý Matej Tóth sa stal v Berlíne vicemajstrom Európy v chôdzi na 50 km

Skvelý Matej Tóth sa stal v Berlíne vicemajstrom Európy v chôdzi na 50 km

Skvelý Matej Tóth sa na ME v atletike v nemeckom Berlíne stal vicemajstrom Európy v chôdzi na 50 km, keď finišoval s odstupom 55 sekúnd na Mariana Zakalnického.

Hviezdny Slovák sa hneď od štartu snažil odtrhnúť od súperov, čo sa mu darilo do zhruba 15 km. Následne sa olympijský víťaz z Ria držal v balíku, ktorému však znova unikol. To sa 35-ročnému atlétovi darilo do 30. kilometra, kedy ho dostihol Zakalnickij. Skúsený chodec následne bojoval o medailu, pričom ukázal svoju silu. Napokon Matej Tóth dopochodoval do cieľa na striebornej priečke a napodobnil svoj výsledok z Zürichu 2014.

„Striebro si cením ako zlato. Viem, všetci odo mňa očakávali zlato aj ja som si išiel po prvé miesto. Nič však neľutujem, tieto emócie sú cenou za všetku bolesť a problémy. Stala sa mi rovnaká vec ako v Riu, zrazu som mal v sebe energiu a pocit, že to nemôžem vzdať. Polovica môjho tela to chcela vzdať, ale ľudia, ktorí ma povzbudzovali v najťažsích chvíľach, mi pomohli prísť do cieľa. Rozhodujúci moment nastal, keď som na 46. kilometri uvidel, že chlapci už toho majú dosť. Našiel som energiu, ktorá prišla z neba a od fanúšikov a držal som tempo. Teraz mám slzy v očiach,“ povedal po úspešných pretekoch pre oficiálnu stránku ME Matej Tóth.

Zvíťazil spomínany Marian Zakalnickij z Ukrajiny, mladý pretekár zaznamenal víťazný čas 3:46:32. Stupne víťazov doplnil v osobnom rekorde Dimitry Dziubin, Bielorus stratil 1:27.

Dušan Majdán preťal cieľ po výkone sezóny na 14. mieste, keď zaknihoval odstup 12:49.

Mária Czaková skončila v ženskej päťdesiatke na peknej 6. priečke, slovenská rekordérka si pripísala odstup 15:38.

Preteky žien ovládla majsterka sveta Ines Henriquesová z Portugalska, ktorej namerali víťazný čas 4:09:21. Strieborná medaila patrí Aline Cviliovej z Ukrajiny (+3:23), bronz brala Julia Takácsová zo Španielska (+6:01).

Výsledky – ME v atletike Berlín – chôdza na 50 km – muži

ATM095101_C73K

Výsledky – ME v atletike Berlín – chôdza na 50 km – ženy

ATW095101_C73K

Autor: Martin Horváth

Google+ Linkedin