Tour de France 17. etapa: V královskej etape sa z víťazstva tešil Felix Gall

Foto: twitter.com/LeTour

V najťažšej etape 110 ročníka starej dámy sa z víťazstva tešil Felix Gall, ktorý sa od svojich súperov odpútal už na stúpaní Col de la Loze.

Dnes bola na programe predposledná etapa v horách. Pelotón musel absolvovať celkovo štyri hodnotené stúpania. Úvodných 17 kilometrov sa odohralo na rovine. Od začiatku dnešného dňa si pretekári začali nastupovať s cieľom vytvoriť únik.

V páde skončil Tadej Pogačar. Slovinec sa však našťastie vážne nezranil a stále mohol zápoliť o víťazstvo v celkovom poradí, kde vo včerajšej časovke stratil na svojho súpera Jonasa Vingegaarda takmer dve minúty.

Na prvom stúpaní sa skupiny neustále prelievali. Až na druhom kopci sa od pelotónu odpútala početná skupina, ktorá si vypracovala náskok. 66 kilometrov pred cieľom strácala skupina favoritov na unikajúcich pretekárov takmer tri minúty. Najťažšie stúpanie si však organizátori pripravili až na záver dnešnej etapy.

Po výstupe museli cyklisti absolvovať 50 kilometrov pred cieľom technicky náročné klesanie. To prinieslo ďalšie rozostupy medzi skupinami. Do záverečného stúpania vyrazila čelná skupina s takmer trojminútovým náskokom pred skupinou favoritov.

Náročný kopec Col de la Loze postupne selektoval nie len čelo pretekov ale aj skupinu favoritov. 15 kilometrov pred cieľom začal kontakt zo žltým Jonasom Vingegaardom strácať jeho najväčší súper Tadej Počagar. Vyzeralo to tak, že súboj o celkové víťazstvo je rozhodnutý. Slovinec s ďalšími kilometrami strácal viac a viac.

Medzi tým sa na čele rozohral boj o etapový vavrín. Od trojice súperov sa na pár sekúnd odpútal Felix Gall. 4 kilometre pred vrcholom stúpania zvýšil svoje tempo Jonas Vingegaard so snahou dotiahnuť sa na čelo. Dán v žltom drese mal manko dve a pól minúty.

Kopec ako prvý pokoril Felix Gall. Do cieľa stále zostávalo šesť kilometrov v klesaní a Simon Yates stácal len dvadsať sekúnd. Muž v žltom preťal vrchol stúpania s mankom jeden a pól minúty na čelo pretekov. Aj napriek veľkej snahe Simon Yates Rakúšana na čele nedostihol. V cieli sa z triumfu mohol tešiť po sólo úniku Felix Gall z AG2R Citroen Team.

Jediný Slovák v štartovom poli, Peter Sagan preťal cieľ na 136. mieste.

Tour de France 17. etapa – Top 10:

Autor: Ivana Ďurtová

Google+ Linkedin
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com