Giro di Italia 20. etapa: V špurte na vrchole stúpania bol najsilnejší Tao Hart

Foto: twitter.com/giroditalia

Na posledných metroch stúpania si to v špurte rozdala dvojica Tao Hart a Jai Hindley. Dnes bol rýchlejší Tao Hart.

Pelotón vyrazil do poslednej 198 kilometrov merajúcej horskej etapy. Výstup do Sestriere bol dôležitým pre favoritov na celkové poradie. Na rovinatej pasáži trate sa 20 kilometrov po štarte vytvoril denní únik. V 21-člennej skupine sa okrem silných vrchárov predstavil aj Arnaud Demaré. Francúz si prišiel na rýchlostnej prémií o plný počet bodov a potvrdil svoje víťazstvo v súťaži o fialový dres. Na druhom mieste figuruje 30 . ročný Peter Sagan.

Vo vedúcej skupine sa nenachádzal nikto kto by ohrozoval ružového muža. Pelotón v ktorom udávala tempo Astana tak strácal sedem minút. Kazašská zostava dnes chcela ukoristiť etapový triumf s Jakobom Fuglsangom. Ich snahu podporil aj tím Bahrain – McLaren. Počas prvého výstupu do lyžiarského strediska balík postupne zmazával svoje manko na čelo pretekov. V týchto momentoch si z balíku vystúpil aj rodák zo Žiliny, ktorý tak absolvoval zostávajúce kilometre vo svojom tempe.

Tesne pred vrcholom stúpania pritvrdili jazdci z Ineosu, ktorí chceli narobiť problémy Wilcovi Keldermanovi. V únikajúcej skupine atakoval Davide Ballerini. Domáci pretekár získal na svoju stranu 30 sekúnd k dobru. Dokázalo ho dotiahnuť kvarteto jazdcov z pôvodného úniku. Pelotón definitívne nadelila snaha britskej zostavy Ineos.

S Rohanom Dennisom a Tao Hartom sa udržal len Jai Hindley. Ostatný z ašpirantov na top 10 začali strácať a vytvorili skupinu za týmto silným triom. Cyklisti s pôvodného úniku boli pokorený touto trojicou, ktorá sa 10 kilometrov pred cieľom usadila na čele. Ružový Wilco Kelderman strácal spolu s ostatnými favoritmi už viac ako minútu.

O etapový triumf dnes špurtovala dvojica Tao Hart a Jai Hindley, ktorí na poslednom kopci odpárali Rohana Dennisa. Na posledných metroch kopca mal viac síl  Brit Tao Hart. Jeho súper Jai Hindley z Austrálie sa po dnešnom dni oblečie do rúžového dresu.

Jediný Slovák v štartovom poli dnes preťal cieľ na 104. mieste o 32 minút a 40 sekúnd za víťazom.

Výsledky top 10:

Autor: Ivana Ďurtová

Google+ Linkedin