Giro di Italia 19. etapa: V skrátenej etape zvíťazil Jozef Černý po celodennom úniku

Foto: twitter.com/giroditalia

V skrátenej rovinatej etape sa od pelotónu odpútal silný únik. Zo skupiny na čele atakoval Jozef Černý. Čech sa dokázal 20 kilometrov pred cieľom osamostatniť a po sólu úniku zvíťazil na 103. ročníku Giro di Italia.

Poslednú rovinatú previerku organizátori skrátili s pôvodných 251 kilometrov na 124 kilometrov po protestoch viacerých pretekárov. Dôvodom bol silný dážď. Etapa tak odštartovala až o pol tretej popoludní. Únik sa začal formovať hneď po to čo sa pelotón dostal na trať.

Za trojicou na čele sa vyformovala skupina prenasledovateľov, ktorá strácala 20 sekúnd. Tá dokázala dostihnúť unikajúce trio a spolu vytvorili silnú skupinu. V balíku udávala tempo Bora – Hansgrohe. Nemecký celok pracoval pre 30 – ročného Petra Sagana, ktorý chcel dnes získať fialový dres. Na rýchlostnej prémií si však rozdelili body unikajúci jazdci. Pre Slováka tak bolo poslednou šancou ako ovládnuť bodovaciu súťaž prostredníctvom triumfu v dnešnej etape.

Zostava Groupama FDJ dnes nepracovala, ich hlavným cieľom bolo udržať Arnauda Demara v fialovom drese. Bora – Hansgrohe odvádzala svoju prácu veľmi dobre. Denní únik mal k dobru len viac ako minútu. Aj napriek rýchlemu tempu, ktoré udávali tímový kolegovia rodáka zo Žiliny odstup medzi skupinami neklesal. 50 kilometrov pred cieľom sa Bora – Hansgrohe rozhodla, že nebude plytvať silami a stiahla sa.

V týchto momentoch pelotón úplne zastavil a náskok unikajúcej skupiny sa vyšplhal až na deväť minút. Na poslednej rovinatej trati si to tak o víťazstvo rozdali pretekári z denného úniku. 30 kilometrov pred cieľom prišli prvé nástupy z čela pretekov. Dobrý pokus predviedol Jozef Černý. Jazdec z CCC Team svoj náskok postupne zvyšoval a 14 kilometrov pred cieľom strácali jeho prenasledovatelia 40 sekúnd. Tí už Čecha nedokázali dostihnúť. Jozef Černý sa tak po predstavený v úniku radoval po sólo jazde z etapového triumfu.

Trojnásobný majster sveta napokon finišoval v pelotóne o 11 minút a 43 sekúnd za víťazom na 44. mieste.

Výsledky top 10:

Autor: Ivana Ďurtová

Google+ Linkedin