MS v cyklistike Imola: Po sólo úniku sa s majstrovského titulu tešil Julian Alaphilippe

Foto: twitter.com/deceuninck_qst

Novým majstrom sveta sa stal Julian Alaphilippe. Francúz atakoval na poslednom kopci. Svoj nástup dokázal dotiahnuť až do cieľa a oblečie si tak dúhový dres.

Na štarte majstrovstiev sveta sa tento rok nepredstavil 30 – ročný Peter Sagan. Trojnásobný majster sveta sa pripravuje na nadchádzajúce Giro di Italia. Slovenské farby však bolo vidieť už od úvodu. Snehu prepracovať sa do celodenného úniku ukázal Marek Čanecký a aj Patrik Tibor. Ani jednému sa to však nepodarilo.

Denní únik napokon vytvorila sedemčlenná skupina, ktorá dostala od pelotónu šesť minút k dobru. V balíku bolo spočiatku vidieť na čele reprezentantov Dánska, Švajčiarska a Slovinska. Odstup unikajúcich pretekárov pomaly klesal.

Okruh v talianskej Imole ponúkal dve náročné stúpania, ktoré sa na trati objavili hneď deväť krát. V polovici pretekov sa jazdci s čele pretekov pomaly začali vracať do hlavného poľa. Pred pelotón tak jazdila už iba dvojica. Dve kolá pred cieľom začali tempo v balíku udávať Francúzi spolu s Belgičanmi. Oba národy mali svojich koňov do záveru.

O atak sa pokúsil aj tohtoročný víťaz Tour de France, Tadej Pogačar. Slovinec mal pätnásť sekúnd k dobru pred rútiacim sa pelotón. Na stúpaniach však prišli aj ďalšie útoky. Svoje šťastie skúšali Vincenzo Nibali, Rogberto Urán či Wout Van Aert. Balík sa však roztrhal a na čele zostala len osemčlenná skupina.

Pred vrcholom posledného výstupu dňa sa od skupiny odpútal Julian Alaphilippe. Francúz ukázal veľkú silu a dobrú formu. Jeho prenasledovatelia už nemali dosť energie na to aby ho dostihli pred cieľom. Novým majstrom sveta sa tak stal Julian Alaphilippe, ktorý sa v cieli radoval po sólo úniku.

V špurte o striebro mal najviac síl Wout Van Aert. Na bronzový stupienok si vystúpil Marc Hisrchi.

Zo Slovákov preteky nikto nedokončil.

Výsledky top 10:

Autor: Ivana Ďurtová     

Google+ Linkedin