Strade Bianche: Na vrchole stúpania triumfoval Wout Van Aert

Foto: twitter.com/StradeBianche

Po 12 kilometrovom sólo úniku sa z triumfu v Siene tešil osamotený Belgičan Wout Van Aert. Peter Sagan preteky nedokočil.

Strade Bianche: Na vrchole stúpania v Siene triumfoval Wout Van Aert

Prvé preteky po reštarte sezóny sprevádzali vysoké teploty, ktoré siahali až 37 stupňom celzia. Na 184 kilometrov dlhej trati čakalo na pelotón celkovo 63 kilometrov dlhých úsekov suchých a prašných ciest, ktoré boli doplnené o náročné stúpania.

Hneď po štarte v Siene pelotón nasadil rýchle tempo, aj preto bolo náročné vytvoriť únik. Najskôr sa na čele pretekov usadila šesť členná skupina. Tá však nedostala od hlavného poľa veľa priestoru. Samotný únik sa roztrhal pri výstupe na Montalcino. Pred pelotónom unikal už len osamotený jazdec, ktorý si vybodoval 4 minútový odstup. Ani jeho útok však netrval dlho a necelých 70 kilometrov pred cieľom sa opäť vrátil do hlavného poľa.

Svoje šťastie pokúšali jazdi ako Julian Alaphilippe z Deceunincku – Quick-Step či tímoví kolega Petra Sagana, Daniel Oss. Tím Ineos v spolupráci z Astanou si nechceli nechať favoritov újsť. Pelotón tak aj naďalej jazdil pokope. O niekoľko minút neskôr balík zasiahol hromadný pád, ktorý v spolupráci s veľkým teplom na prašných toskánskych cestách spôsobil, že v pelotóne jazdila vyselektovaná skupina 25 pretekárov. Aj z tejto skupiny sa neustále nastupovalo na čele pretekov sa však nedokázal žiadny z cyklistov udržať dlhší čas.

Veľkými príležitosťami na útok boli práve náročné úseky prašných ciest. Práve najnáročnejší sektor, 52 kilometrov pred cieľom definitívne roztrhal pozostatok pelotónu a na čele pretekov figurovalo osem pretekárov.  Trojnásobný majster sveta Peter Sagan figuroval v skupine prenasledovateľov. 50 kilometrov pred cieľom sa od tejto skupiny odpútal Jakob Fuglsang zo stajne Astany a na prašných cestách pustil sa do dlhej sólo jazdy do mesta Siena. Na asfalte sa však spojil sily s päticou pretekárov za ním. 37 kilometrov pred cieľom strácali prenasledovatelia minútu a pól čo naznačovalo, že víťaz vzíde zo šestice na čele.

Na méte 164 kilometra zaútočilo duo Maximilian Schachmann z Bory – Hansgrohe a Wout Van Aert zo stajne Jumbo Visma. Vytvorili si viac ako 10 sekundový náskok. Na predposlednom štrkovom úseku sa však skupina opäť spojila. Tento kúsok stál sily Grega Van Avermaeta a tak vypadol s boja o triumf. Len o pár kiloemtrov neskôr sa o atak pokúsil domáci cyklista Alberto Bettiol. Ani jeho pokus nebol úspešný a vpredu sa stále jazdilo pokope. V týchto momentoch strácal 30 – ročný Slovák Peter Sagan spolu s pelotónom na čelo už päť minút.

Na poslednom sektore 12 kilometrov pred páskou zaútočil Belgičan Wout Van Aert. Najlepšiu stíhaciu jazdu predviedli Alberto Bettiol, Maximilian Schachmann a Davide Formolo. Trojístok strácal na osamoteného pretekára na čele 12 sekúnd. Wout Van Aert si dokázal na posledných 10 kilometroch udržať vybudovaný náskok, s ktorým sa na historickom námestí v meste Siena tešil v víťazstva.

Jediný Slovák v štartovom poli, Peter Sagan preteky nedokončil.

Autor: Ivana Ďurtová

Google+ Linkedin