MS v cyklistike Yorkshire: Famózny Peter Sagan na výbornom piatom mieste, majstrom sveta sa stal Mads Pedersen

Foto: cyclismactu.net

Majstrovstvá sveta vyvrcholili špurtom unikajúcej trojice. V tej dokázal správne načasovať voj špurt Dán Mads Pedersen, ktorý využil špurt svojho súpera Mattea Trentina a oblečie si dúhový dres.

Výborné preteky má za sebou aj hviezdny Peter Sagan. Slávny Slovák jazdil počas celého dňa obozretne. O útok sa pokúsil sám tri kilometre pred cieľom. Čelo pretekov bolo však príliš ďaleko a tak napokon preťal pásku na skvelom piatom mieste.

Kvôli silnému dažďu a zlým poveternostným podmienkam boli organizátori nútený pozmeniť itinerár pretekov. V úvodu vypadli dve stúpania a k siedmim okruhom v Harrogate sa pridali ďalšie dva. Celkovo sa tak trať skrátila na 261 kilometrov. Pelotón tak po prvý raz preťal cieľovú pásku 125 kilometrov pred cieľom.

Už od začiatku pretekov panovalo nad Veľkou Britániou upršané počasie čo značne znepríjemňovalo vývoj pretekov. Do tvorby celodenného úniku sa zapojilo viacero cyklistov a už od ostrého štartu sa zápolilo o to kto sa v ňom predstaví. Po niekoľkých neúspešných pokusoch sa na čele ustálila jedenásťčlenná skupina. V tej sa objavili aj zvučné mená ako Nairo Quintana či Primož Roglič. Pelotón mal však na početnú skupinu len štvorminútové manko. V balíku jazdil aj rodák zo Žiliny, Peter Sagan, ktorý šetril sily do záveru.

V nájazde do záverečného okruhu v meste Harrogate sa začal taktický boj v hlavnom poli a došlo aj k hromadnému pádu. V tom skončil aj jeden z favoritov Philippe Gilbert, ktorý napokon s pretekov odstúpil. Prvé kolo posledného okruhu bolo osudným aj pre celodenný únik, keď ho pelotón dokázal pokoriť. Do prvého okruhu vstúpili spolu s balíkom obaja bratia Saganovci a Erik Baška.

Mads Pedersen/Foto: twitter.com/UCI_cycling

V mestských okruhoch udávali tempo francúzsky reprezentanti a vyselektovali tak hlavnú skupinu. Na čele pelotónu sa stále pohyboval aj 29-ročný Peter Sagan spolu zo svojím bratom Jurajom. Ďalší dvaja Slováci v štartovom poli Erik Baška a Ján Andrej Cully z pretekov odstúpili. Počas celého dňa preteky opustilo veľké množstvo jazdcov, ktorým nevyhovovalo studené počasie a na trati tak päť kôl do konca zápolilo o titul 86 pretekárov.

V pelotóne sa dlho jazdilo pokope. K prvým atakom došlo 67 kilometrov pred cieľom, keď sa z balíka odtrhla dvojica. Tá si dokázala vypracovať pól minúty k dobru. Čelo pretekov doplnili 40 kilometrov pred cieľom dvaja cyklisti, ktorý vytvorili silný únik. Táto aktivita opäť značne okresala hlavné pole, z ktorého tri kolá pre cieľom vypadol už aj Juraj Sagan. Ani ten napokon preteky nedokončil.

30 kilometrov pred cieľom sa začalo nastupovať aj v už iba štyridsaťčlennej hlavnej skupine, z ktorej sa dokázali na čele dotiahnuť Matteo Trentin a Mathieu Van der Poel. Pätica v úvode pretekov tak vošla do posledného kola s takmer minútovým náskokom čo im dávalo veľkú nádej na boj o zlato. Trojnásobný majster sveta, Peter Sagan sa stále držal v hlavnej skupine a vyčkával či sa iným pretekárom podarí pokoriť únik.

Z pätice na čele vypadol Mathieu Van der Poel. Holanďanovi došli 12 kilometrov pred cieľom sily a napokon sa prepadol až za balík. Osem kilometrov do cieľa mal štvorlístok takmer jeden a pól minútový náskok. Na čele sa jazdilo tvrdým tempom čo sa stalo osudným aj ďalšiemu jazdcovi z úniku.

Tri kilometre pred cieľom atakoval z hlavnej skupiny Peter Sagan, ktorý skúsil šťastie a vystrelil svoj jeden náboj. Aktivita Slovákovi vyniesla výborné piate miesto, keď finišoval 43 sekúnd za víťazom.

O dúhový dres tak na posledných metroch bojovalo trio jazdcov. Z toho si do záverečného špurtu priniesol najviac síl Mads Pedersen, ktorý sa stal novým majstrom sveta. Dán skvelo načasoval svoj špurt keď sa vyviezol za Matteom Trentinom. Bronzovú medailu dnes zavesia na krk Stefanovi Küngovi.

Autor: Ivana Ďurtová

Google+ Linkedin