Okolo Slovenska: V prvej etape zvíťazil Alexander Kristoff, časovku ovládol Stefan Küng

Foto: cyclingnews.com

Prvú etapu 63. ročníka Okolo Slovenska ovládol v technickom hromadnom dojazde Alexander Kristoff. Jazdec tímu UAE Emirates si dokázal nájsť dobrú pozíciu a vyhnúť sa kolízii, ktorá ešte viac znepríjemnila posledné metre.

Výborný výkon predviedol aj Erik Baška, keď preťal pásku na štvrtom mieste.

Tohtoročný štart pretekov sa odohral v Bardejove. Na cyklistov čakala 138 kilometrov dlhá trať, ktorá bola situovaná v okolí mesta. Už od úvodu sa zápolilo o to, kto sa predstaví v celodennom úniku. Napokon sa to podarilo šestici pretekárov. Profil trate, ktorý bol klasifikovaný ako rovinatý, im však nedával veľkú šancu na úspech.

Vedúcu skupinu kontrolovali v pelotóne tímy Groupama – FDJ, Deceuninck – Quick-Step a Bora – Hansgrohe, ktorý im dopriali iba dvojminútový náskok. Na čele balíka sme tak mohli sledovať všetky tímy World Tour, keď trojlístok tímov doplnil aj UAE Emirates. V hlavnej skupine sa aj naďalej pracovalo na dostihnutí celodenného úniku. To sa pelotónu podarilo 11 kilometrov pred cieľom.

V týchto momentoch už pretekári nechceli nechať nič na náhodu a bolo tak pravdepodobné, že o prvý triumf sa bude špurtovať. Čelo pelotónu si pozorne strážili práve World Tour tímy, ktoré sa snažili pripraviť čo najlepšiu pozíciu pre svojich lídrov do špurtu.

V náročnom finále na dlažobných kockách ukázal výbornú formu a šikovnosť Nór Alexander Kristoff, ktorý si svojím špurtom vybojoval víťazstvo v prvej etape na Okolo Slovenska. Tesne za ním finišovala dvojica z Deceunincku – Quick-Step Michael Mörköv a Elia Viviani.

Najlepším Slovákom v cieli bol Erik Baška, ktorý došpurtoval spomedzi favoritov na štvrtej priečke.

V ten istý deň cyklisti absolvovali aj krátku 7,4 kilometrov merajúcu časovku na Radničnom námestí v Bardejove. Svoje časovkárske schopnosti naplno využil Stefan Küng a v boji s chronometrom zvíťazil v čase deväť minút a štyri sekundy. Švajčiar sa tak po časovke obliekol aj do žltého dresu pre lídra pretekov.

Len s malými rozdielmi finišoval za pretekárom z Groupama – FDJ dvojlístok Deceunincku – Quick-Step. Yves Lampaert stratil na víťaza len tri sekundy a jeho kolega Bob Jungels osem sekúnd.

Autor: Ivana Ďurtová

Google+ Linkedin