ME v cyklistike Alkmaar: Európsky titul si vyšpurtoval Elia Viviani po úniku

Foto: siol.net

Na rovinatých holandských cestách o európsky titul špurtovala trojica pretekárov. Z tej dokázal triumfovať najväčší favorit Elia Viviani. Talian dokázal pokoriť svojho kolegu z Deceunincku – Quick-Step Yvesa Lampaerta z Belgicka a nemeckého reprezentanta Pascala Ackermanna.

Už od úvodu sa na 173 kilometrov dlhej trati jazdilo tvrdo. Do čela pretekov sa neprebojovala žiadna skupina. Prvé dôležité momenty nastali po prvej polovici trate, keď začal fúkať silný vietor, ktorý nadelil štartové pole. Vpredu sa tak vytvorila početná skupina favoritov, v ktorej figurovali všetci veľkí favoriti. Zo Slovákov sa tam udržali Erik Baška a Juraj Sagan.

Vietor dnes hral dôležitú úlohu, keď pretekárom znepríjemňoval život a neustále delil aj vedúcu skupinu. Kľúčový atak nastal 26 kilometrov pred cieľom, keď si v zákrute dokázala vytvoriť malý náskok trojica Elia Viviani, Yves Lampaert a Pascal Ackermann.

Náskok trojlístka na čele sa pomaly zvyšoval a v skupine prenasledovateľov už nemal kto ťahať. V skupine, ktorá mala zápoliť o štvrtú pozíciu sa stále držal aj Erik Baška. Z vedúcej trojice sa pokúsil atakovať Yves Lampaert, ktoré ho si však Elia Viviani aj s pomocou Pascala Ackermanna dokázal doklepnúť.

Yves Lampaert doprial víťazstvo svojmu tímovému kolegovi, keď  Eliu Vivianiho dotiahol do posledných metrov, kde si Talian pohodlne vyšpurtoval titul majstra Európy.

Najvyššie z našich reprezentantov skončil Erik Baška, ktorý po bojovnom výkone zaknihoval 21. priečku.

Adrián Babič, Juraj Bellan, Ján Andrej Cully, Marek Čanecký, Juraj Sagan ani Patrik Tybor preteky nedokončili.

Autor: Ivana Ďurtová

Google+ Linkedin