Tour de France 21. etapa: Famózny Peter Sagan získal rekordný siedmy zelený dres, výhru si vyšpurtoval Caleb Ewan

Tour de France 21. etapa: Famózny Peter Sagan získal rekordný siedmy zelený dres, výhru si vyšpurtoval Caleb Ewan

Záverečná slávnostná etapa Tour de France priniesla posledné zápolenie o výhru medzi najrýchlejšími mužmi pelotónu. Z víťazstva na Elyzejských poliach sa po špurte favoritov tešil Caleb Ewan. Trojnásobný majster sveta Peter Sagan sa opäť zapísal do histórie. Na tohtoročnej starej dáme získal rekordný siedmy zelený dres.

Slávny Slovák ukázal skvelú formu a v dôležitých etapách figuroval vždy v top 5, do ktorej sa prebojoval celkovo osemkrát. Výborné špurty predvádzal aj na rýchlostných prémiách, kde zbieral potrebné body. Dvakrát sa rodák zo Žiliny predstavil v dennom úniku. Etapové víťazstvo vybojoval v piatej etape. Dnes finišoval na 10. mieste.  Zelený dres 29-ročnému pretekárovi tímu Bora-Hansgrohe tento rok vynieslo 316 bodov.

Na štartové pole dnes čakala 128 kilometrov dlhá trať. O držiteľoch všetkých prestížnych dresoch bolo rozhodnuté. Od úvodu pretekov panovala v pelotóne dobrá nálada. Jazdci mohli v pokojnom tempe oslavovať svoje úspechy. Svoju chvíľu si užil aj tím Ineos, ktorý s Eganom Bernalom získal žltý dres.

Hoci boli na trati umiestnené aj dve horské prémie, tie už v poradí vrchárskej súťaže poradie nezmenili. V bodkovanom drese sa v tohtoročnej edícii ukázal domáci Romain Bardet z AG2R La Mondiale.

Tempo v balíku sa začalo zvyšovať s pomaly blížiacimi okruhmi v uliciach Paríža. Práve tie odštartovali tvrdé preteky. Na prvý okruh štartové pole nabehlo 69 kilometrov pred cieľom. Organizátori si pre pretekárov pripravili novinku. Pelotón sa v tohtoročnej edicií pretekov prehnal aj okolo sklenej pyramídy múzea Louvre.

Prvé pokusy o únik prišli 54 kilometrov pred cieľom, keď už balík krúžil na známych uliciach Champs-Élysées. Unikajúca štvorica si vybudovala takmer polminútový náskok. Špurtérske celky však chceli mať všetko pod kontrolou a vedúcej skupine nedopriali veľa priestoru.

Posledná rýchlostná prémia bola umiestnená na 39. kilometri trate. Plný počet bodov si rozdelil štvorlístok na čele pretekov. Keďže v bodovacej súťaži jasne viedol 29-ročný Peter Sagan, špurtéri už neplytvali zvyškami síl. Hlavná skupina prešla touto métou bez povšimnutia.

Na čele pelotónu sa sformovali špurtérske vláčiky, ktoré chceli zariadiť hromadný dojazd a priviesť svojich favoritov v tej najlepšej pozícii do záverečného špurtu. Krátky denný únik bol dnes balíkom pokorený 12 kilometrov pred cieľom. V týchto momentoch sa jazdilo v hlavnej skupine veľmi rýchlo a hlavná skupina už nechcela nikoho pustiť do čela.

Dôležitým momentom bola opäť posledná zákruta, kde je dôležité mať tú správnu pozíciu. Na poslednom kilometri sa špurtérske vláčiky rozhádzali a v pelotóne nastal menší zmätok. Zelený muž, Peter Sagan dnes stavil na zadné koleso Eliu Vivianiho, ten však zaostal príliš vzadu. Jazdec Bory – Hansgrohe sa tak napokon do špurtu ani nezapojil a preťal cieľ  na 10. mieste.

Dobrú pozíciu a rýchle nohy využil Caleb Ewan zo stajne Lotto Soudal. Austrálčan bol v tesnom špurte rýchlejší ako Dylan Groenewegen.

Držiteľ žltého dresu absolvoval celú Tour de France v čase 82 hodín a 57 minút. Egan Bernal z Ineosu si okrem žltého dresu odvezie domov aj biely dres pre najlepšieho jazdca do 25 rokov. Bodkovaný dres patrí domácemu Romainovi Bardetovi. Najlepším tímom sa stal Movistar.

Vyjadrenie Petra Sagana

Obliecť si zelený dres na pódiu na Champs-Elysées je privilégium a veľká česť. O to viac keď je to rekordných sedemkrát. Chcel by som poďakovať všetkým v tíme. Nášmu manažmentu, personálu, športovým riaditeľom a samozrejme jazdcom. Všetci tvrdo pracovali na dosiahnutí tohto spoločného cieľa. Máme za sebou veľmi dobrú Tour de France a ukázali sme, že každý rok robíme pokrok a ako tím sme silnejší a silnejší. Však nič z toho by nebolo možné bez podpory našich sponzorov, vďaka že nám veria a boli pri nás aj v najťažších momentoch a aj teraz v čase slávy. Budem mať pár dní voľno a potom môžem opäť pokračovať v práci na nadchádzajúce ciele v záverečnej časti sezóny.

Top 10 dnešnej etapy:

Top 10 celkového poradia:

Top 10 v bodovacej súťaži:

Top 10 vo vrchárskej súťaži:

Vyjadrenie: Facebook/Peter Sagan
Autor: Ivana Ďurtová

Google+ Linkedin