Tour de France 20. etapa: Na skrátenom profile triumfoval Vincenzo Nibali

Tour de France 20. etapa: Na skrátenom profile triumfoval Vincenzo Nibali

Vincenzo Nibali využil svoju šancu v skrátenej alpskej previerke. Žralok z Messiny sa na vrchole stúpania mohol tešiť z etapového triumfu po tom ako už v úvodnom týždni vypadol z celkového poradia.

Posledná horská etapa bola kvôli počasiu výrazne skrátená. Štartové pole tak po rozhodnutý organizátorov absolvovalo len 59  kilometrov. Rovinatá časť profilu sa odohrala na diaľnici. Z trasy etapy však nevypadol takmer 34 kilometrov dlhý cieľový kopec. Práve na tom sa mali udiať rozhodujúce momenty ovplyvňujúce celkové poradie.

Aj dnes sa v balíku zápolilo o to kto sa predstaví v dennom úniku. V úvode tepy si náskok vybudovala šestica pretekárov. Za nimi sa vybrala skupina dvadsiatich dvoch jazdcov. A tieto dve skupiny vytvorili silnú unikajúcu skupinu. V balíku pracoval na čele tím Ineos, ktorý pracoval pre lídra pretekov Egana Bernala. Denní únik si vytvoril dva a pól minútový náskok.

Na dnešnej trati sa napokon nenachádzala ani rýchlostná prémia. Pre rodáka zo Žiliny, Petra Sagana to znamenalo, že zelený dres dovezie do Paríža už historický siedmy krát. Slávny Slovák dnes potreboval len dokončiť etapu v stanovenom limite. Jeho konkurent Elia Viviani strácal 85 bodov a v hre zostávalo už iba 70 bodov. 29-ročný jazdec Bory-Hansgrohe tak šetril sily zo záverečnej etapy v Paríži.

Vo vedúcej skupine dnes jazdili silný vrchári, ktorí si chceli vybojovať etapový triumf. Hneď v úvode stúpania atakovala trojica pretekárov. Na čele sa napokon usadila silná päťka, ktorú stíhal pelotón. Náročný výstup chceli využiť cyklisti, ktorí chceli získať potrený čas na pódium v celkovom poradí. Hlavná skupina však aj 20 kilometrov pred cieľom strácala dve minúty.

Už v úvode cieľového kopca si z balíka vystúpil Peter Sagan a v etape pokračoval svojím tempom. Hlavnú skupinu rozpohyboval tím Jumbo – Visma. Holandská zostava pracovala pre Stevena Kruijswijka, ten chcel dnes dosiahnuť na pódium v boji o žltý dres.

S pätice na čele zaútočil Vincenzo Nibali. Talian si pred svojim prenasledovateľom vytvoril pól minútový náskok a zápolil tak o víťazstvo v etape. Do cieľa stále zostávalo 8 kilometrov na nekončiacom kopci.

V hlavnej skupine sa stále jazdilo tvrdo a tá dokázala pokoriť aj prenasledovateľa Vincenza Nibaliho. Jazdec zo stajne Bahrain – Merida tak získal k dobru minútu, čo mu dodávalo väčšiu nádej, že etapu dotiahne do víťazného konca. V skupine favoritov sa však začalo nastupovať a nechceli dať unikajúcemu cyklistovi nič zadarmo.

Vincezo Nibali si aj na poslednom kilometri držal dobrý odstup pól minúty.   Rodák zo Sicílie si tak po celodennom úniku vybojoval etapové víťazstvo v poslednej horskej previerke.

Zelený muž, Peter Sagan dnes finišoval na 97. mieste zo stratou šestnásť minút na víťazný čas.

Celkovým víťazom a žltý dres si v Paríži napokon oblečie Egan Bernal z Ineosu. Kolumbíjčan je rovnako aj najlepších jazdcom do 25 rokov. O jeho triumfe rozhodla včerajšia etapa. V súťaži najlepších vrchárov si prvenstvo vybojoval domáci Romain Bardet.

Autor: Ivana Ďurtová

Google+ Linkedin