Tour de France preview 20. etapa: Na balík čaká posledná horská previerka

Tour de France preview 20. etapa: Na balík čaká posledná horská previerka

Predposledná etapa sa bude niesť v znamení cieľového stúpania. Keďže odstupy medzi favoritmi na žltý dres sú len minimálne aj táto trasa bude môcť rozhodnúť o tom kto sa stane celkovým víťazom.

Tretí deň v Alpách prinesie 130 kilometrov dlhú trasu. Rozhodujúcimi faktormi budú tri dlhé stúpania. Už od ostrého štartu sa bude stúpať. Ten pravý výstup bude lemovať rýchlostná prémia, ktorá sa nachádza len necelých 12 kilometrov po štarte. Súťaž o zelený dres však má svojho jasného lídra a tak je otázne či budú špurtéri plytvať silami.

Už úvodný 19 kilometrov dlhý kopec prvej kategórie rozprúdi vrchársku bitku. V prieme bude síce obsahovať len šesť percentné sklony, ale v závere tretieho týždňa nebude mať nikto mnoho síl. Už v týchto momentoch sa môže značne unavené štartové pole výrazne nadeliť.

Medzi úvodnými kopcami sa nájde takmer 30 kilometrov dlhý úsek na jednoduchšom profile, kde si budú môcť pretekári trochu oklepať nohy na druhý výstup dňa. Ten bude merať iba necelých sedem kilometrov avšak jeho sedem percentné prevýšenie po celý čas nepovolí.

Len čo balík sklesá bude musieť opäť pripraviť na náročný cieľový výstup HC kategórie. Takmer 34 kilometrov dlhý Val Thorens v úvode obsahuje tie najtvrdšie sklony, ktoré sa vyšplhajú až na jedenásť percent. Hoci sa potom jeho prevýšenie ustáli na piatych percentách náročným ho bude robiť práve jeho nekončiaca dĺžka.

Etapa bude dôležitou aj pre lídrov na celkové poradie, keďže ani dve náročné alpské previerky v závere tretieho týždňa nedokázali narobiť veľké rozdiely medzi ašpirantmi na celkové poradie. Tohtoročná edícia starej dámy tak prinesie zaujímavý súboj o žltý dres aj v predposlednej etape. Nádej na celkový triumf majú stále Geraint Thomas, Steven Kruijswijk či Enamuel Buchmann.

Poslednú šancu na triumf majú aj vrchári, ktorý sa do celkového poradia neprebojovali. Zoznam tak doplnia mená ako Rigoberto Urán, Alejandro Valverde, Warren Barguil či Richie Porte.

Profil dvadsietej etapy:

Autor: Ivana Ďurtová

Google+ Linkedin